• .

  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

KOMFORTOWE NOCLEGI FIRM ORAZ,OSÓB PRYWATNYCH,GOŚCI WESELNYCH.Duży zamknięty parking

 

Myszyniec, ul Bema 19B,tel 502140874 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Myszyniec

Szumnie nazywany stolicą Kurpiowszczyzny, Myszyniec jest na co dzień spokojną miejscowością. Uwagę przybyszów zwraca ładna pierzeja tradycyjnych drewnianych domów przy ul. Stacha Konwy i wysokie wieże neogotyckiego kościoła Trójcy Świętej. We wnętrzu Bazyliki kolegiackiej Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu znajduje się kolorowa polichromia z motywami kurpiowskimi. Monumentalny, neogotycki kościół z dwoma wieżami nazywany jest „Katedrą Kurpiowską”. Nic dziwnego – to jeden z największych kościołów na Mazowszu – aż pięcionawowy! A znajduje się w mieście, które pretenduje do miana stolicy Kurpiowszczyzny.Obok kościoła stoi czworokątna, murowana dzwonnica. Zbudowana na początku XVIII w., uchodzi za najpóźniejszą na Mazowszu, a pewnie i w całej Europie budowlę w stylu gotyckim. Na jednej ze ścian umocowano żelazne obręcze - tak zwane kuny, w których niegdyś przetrzymywano przestępców.

 

Myszyniec ożywa w dni świąteczne. Na niedzielnej mszy, procesji (np Bożego Ciała) ciągle jeszcze widuje się kobiety w ludowych strojach. W ostatnią niedzielę sierpnia  odbywa się Kurpiowskie Miodobranie. Podczas tej barwnej imprezy folklorystycznej można popróbować miejscowych przysmaków: chleba pieczonego na liściach chrzanu czy piwa kozicowego (lekko sfermentowanego napoju z owoców jałowca), zachwycić się wyrobami twórców ludowych, potańczyć w rytm skocznej muzyki - no i oczywiście zrobić zapas miodu na całą zimę!

 

W okolicy:

- Kadzidło – Ośrodek Kultury Kurpiowskiej ze skansenem,

- Łyse – drewniany kościół św. Anny z wystawą palm kurpiowskich,

- Serafin – rezerwat przyrody i ścieżka przyrodnicza na zarastającym jeziorze,

- Kopański Most – pomnik bitwy Kurpiów ze Szwedami w 1708 r.,

- Rezerwat „Czarnia” – fragment odwiecznej puszczy z zachowanymi sosnami bartnymi.

 

Obiekty z  terenu miasta:

-  Zespół kościoła parafialnego p.w. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu – wybudowany w latach 1909-1922 neogotycki kościół murowany, stanowiący pięcionawowy obiekt z transeptem oraz dwuwieżową fasadą. Warto zaznaczyć, że ołtarz główny, ambona, konfesjonały i ławki neogotyckie pochodzą z początku XX wieku, a boczne ołtarze barokowe z wizerunkami św. Marcina i św. Anny z 1720 roku[1]. W 2013 r. kolegiata została podniesiona przez papieża Franciszka do godności Bazyliki Mniejszej.

-  Dzwonnica – jest najstarszym budynkiem na terenie miasta, pochodzącym z XVIII wieku. Zbudowana na planie prostokąta, trzykondygnacyjna budowla zwieńczona jest od wschodu oraz zachodu schodkami szczytowymi. Ponadto w jej przyziemi znajdują się barokowe rzeźby, pochodzące z okresu budowania dzwonnicy, a obok nich żelazne kuny, do których przykuwani byli przestępcy. Dzwonnica, będąca historycznym i kulturowym dobrem materialnym, jest jednocześnie najstarszą budowlą murowaną kurpiowszczyzny.

-  Stara część cmentarza parafialnego rzymsko-katolickiego[2].

Zabytki są dostępne dla mieszkańców i turystów, stanowią cenne dobro, posiadające potencjał w sferze zarówno kulturowej, jak i społecznej. Pomimo iż miasto Myszyniec nie ma starego rynku, jego funkcję historyczną pełnią okolice Kościoła oraz dzwonnicy. Istotne dziedzictwo stanowią również wpisane do ewidencji dóbr kultury, zlokalizowane na terenie gminy liczne drewniane domy pochodzące z końca XIX i początku XX wieku. Ich stan techniczny jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od funkcji użytkowej. Ponadto charakterystycznym elementem krajobrazu nie tylko gminy, ale również całej Kurpiowszczyzny są przydrożne krzyże i kapliczki, powstające najczęściej dla upamiętnienia istotnych wydarzeń historycznych. Do najbardziej efektownych zaliczyć należy te zlokalizowane w miejscowościach: Wykrot, Wydmusy, Charciabałda, Niedźwiedź i Białusny Lasek. Na terenie regionu występują również cmentarze i mogiły wpisane do ewidencji dóbr kultury – szczegółowe zestawienie zawiera poniższa tabela.

 

Cmentarze i mogiły z terenu gminy wpisane do ewidencji dóbr kultury

Obiekt

Lokalizacja

Cmentarz wojenny z 1945 r. – mogiła żołnierza francuskiego walczącego w Armii Krajowej

Białusny Lasek

Cmentarz parafialny rzymsko-katolicki z 1795 r. z kwaterą prawosławną w jego południowo – wschodniej części

Myszyniec

Były cmentarz żydowski z początku XIX w

Myszyniec

Pomnik powstańców z 1863 r

Myszyniec

Pomnik upamiętniający walki ze Szwedami

Myszyniec

Mogiła żołnierza niemieckiego poległego w 1944 r.

Olszyny

Mogiła wojenna żołnierza radzieckiego z 1944

Wykrot

Istotnym, sakralnym obiektem na ternie gminy jest również Sanktuarium Matki Bożej, będące miejscem upamiętniającym objawienia Stefana Gwiazdy (niezatwierdzonymi jednak dotychczas oficjalnie przez Kościół). Przyjmuje się, że objawienia trwały od 1990-2002 r. Na ich miejscu wybudowany został kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia i klasztor. Obecnie w sanktuarium posługują klauzurowe siostry Zakonne Klaryski Kapucynki, a obiekt odwiedzany jest szczególnie w istotne święta maryjne. Interesujący jest również kościół parafialny we wsi Krysiaki, który został wybudowany w drugiej połowie XX wieku. Jego wystrój zdominowany jest przez drewno oraz elementy myśliwskie[3].

Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby zabytków na terenie gminy, jej cennymi zasobami są również: unikalna zabudowa (drewniane chaty kurpiowskie), kultywowanie tradycji kurpiowskich oraz kreowanie tożsamości lokalnej.

 

Źródło:   Strategia Rozwoju Gminy Myszyniec na lata 2016-2026

 

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Myszyniec. Kierunki i polityka zagospodarowania przestrzennego, Myszyniec 2003.

 

 

f t g